Bebeklerde Karınca Yumurtası Yağı Kullanılır mı?

Karınca yumurtası yağı, tüy dökücü ya da tüy azaltıcı olarak bilinen geleneksel ürünlerden biridir. Bebeklerde karınca yumurtası yağı kullanılır mı? Kullanırken nelere dikkat edilmeli gibi sorularınız cevaplayacağız.

Karınca Yumurtası Yağının Yeni Doğan Bebeklerde Kullanımı

Karınca yumurtası yağı, tüy görünümü azaltıcı etkisi ile yeni doğan bebeklerde kullanılabilmektedir. Türk kültüründe özellikle kız çocuklarının daha az tüylü olması beklenir. Bu yüzden doğal tüy dökme yöntemleri anneler tarafından uygulanıyor.

Anneler genellikle bebeklerde jilet ile tüy alma yöntemlerine karşılar, fakat karınca yumurtası yağı jilet ya da ağda uygulanmış tüy köklerine yedirilerek uygulanıyor. Tüy dökme garantisi veren ürün jilet sonrası güçlenmeye çalışan tüy köklerini yok ediyor.

 

Lanugo Tüyleri Nedir?

Lanugo tüyleri, hamileliğin 14. haftasında oluşmaya başlayan ince tüylerdir. Yumuşak, renksiz ve çok ince olan lanugo tüyleri bebeği doğum sonrası sıcak tutmaya yarar. Gebeliğin son aylarında ve doğumdan kısa bir süre sonra, bebek vücudunda yağ depolamaya başladıkça yavaş yavaş dökülür.

Annenin lanugo tüylerine müdahale etmesi doğru değildir. Karınca yumurtası yağı lanugo tüyleri kendiliğinden döküldükten sonra kullanılabilir. Prematüre bebeklerin lanugo tüylerinin dökülmesi daha uzun zaman alır. Lanugo tüyleri döküldükten sonra oluşan oluşan vellus tüyleri bebeklerin ergenlikten sonra kalınlaşacak ve renklenecek olan tüyleridir. İşte bu vellus tüyleri jilet ile alındıktan sonra köklerine karınca yumurta yağı masajı uygulanabilir.

 

Karınca Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Bebeklerde karınca yağı kullanmak beraberinde bazı yan etkiler getirebiliyor. Bu yüzden kullanılmadan önce doktora başvurulmalıdır. Bu yan etkiler;

  • Alerjik Reaksiyonlar

Bebeğin cildinde kızarıklık, şişlik, kabarma ya da ödem şeklinde alerjik reaksiyonlar oluşursa karınca yağı kullanımı hemen bırakılmalıdır. Hatta kullanmaya başlamadan önce küçük bir bölgede deneme yaparak sonuçları gözlemleyebilirsiniz. Aldığınız ürünün en kaliteli karınca yumurtası yağı olmasına özen gösterin.

  • Ürtiker

Ürtiker, derinin pul pul dökülmesi şeklinde beliren hastalıktır. Kronik ürtiker seviyesine geçmeden önce anne ve babalar çok dikkatli olmalıdır. Kronik ürtiker hastalığı ileri seviyelerde kişide karaciğer ve böbrek yetmezliğine sebep olabilir.

  • Pişik ve Kaşıntı

Karınca yağı içeriğinde bulunan maddelere bağlı olarak bebekte kaşıntı ve pişik oluşabilir. Karınca yumurtası yağı kullanılan bölgede pişik oluştuysa ürünün direkt olarak kullanımının durdurulması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir