KARINCA YUMURTASI YAĞI VE DOĞAL TÜY DÖKÜCÜ YÖNTEMLER

Karınca Yumurtası Yağı Nedir?

Karınca yumurtası yağı, yüzyıllar öncesinden beri doğal bir tüy dökücü yöntem olarak Orta Doğu’da ve Uzak Doğu’da özellikle kadınlar tarafından sıkça kullanılan çok etkili bir yöntemdir. Osmanlı’da harem kadınlarının da ağda sonrası karınca yumurtası yağı kullandıkları bilinmektedir. Günümüzde ise düşük maliyeti nedeniyle tekrar tercih edilmeye başlanan bir yöntemdir karınca yumurtası yağı kullanmak. Bu yöntemin tercih edilmesinde lazer epilasyon uygulamalarının hem çok maliyetli olması hemde uygulamadan sonra ciltte çok çeşitli yan etkilere neden olması gibi nedenler de oldukça etkilidir. Lazer epilasyon sonrasında ciltte yanık, leke, tahriş olma, kızarıklık gibi birçok olumsuz etki oluşabilirken, karınca yumurtası yağı kullanımında herhangi bir yan etkiye rastlanmamaktadır. Ayrıca lazer epilasyon uygulaması sırasında, operasyona maruz kalan kişinin canı yanmaktadır ancak karınca yumurtası yağı kullanımında böyle bir acı söz konusu değildir. Lazer epilasyonun sahip olduğu bu yan etkiler ve yüksek maliyet sebebiyle kullanıcılar karınca yumurtası yağı ve ayrıca birçok farklı ve doğal tüy dökücü yönteme başvurmaktadır.

Doğal Tüy Dökücü Yöntemler

 

1) Bahçe Nanesi Çayı

 

Çeşitli araştırmalara göre bahçe nanesi çayı içmek vücutta fazla kıllanmaya neden olabilen testesteron hormonunun azalmasını sağlar ve hirsutizm olarak da bilinen aşırı kıllı olma durumunun tedavisinde alternatif bir yol sunabilir.

 

Yapılışı:
• 1 çay kaşığı bahçe nanesi
• Kaynamış suda 10 dakika demleyin
• 5 gün boyunca günde 2 sefer kullanın

 

2) Limon ve Tuz Karışımı

 

Bu karışım kıllar alındıktan sonra temizlenen bölgeye sürülür. Bir kasenin içine limon sıkılıp 2 çay kaşığı da tuz eklenir. Daha sonra bu karışım kılların temizlendiği bölgelere uygulanır. Limon ve tuz kıl köklerine nüfuz ederek buralarda zayıflamaya neden olur. Fakat bu karışımın ciltte yanma yapma olasılığı vardır. Bu tarz bir durumda cildinizin zarar görmemesi için hemen yıkamalısınız. Düzenli olarak bu karışım kullanılırsa tüylerde azalma görülür.

3) Soğan, Sarımsak ve Siyah Merhem

 

Bu yöntemde ilk olarak 1 tane soğan köz haline getirilir. Sonra 1 diş sarımsak rendelenir ve eczanelerde bulabileceğiniz siyah merhem ile karıştırılır. Daha sonra hazırlanan karışım tüylü bölgelere ince bir tabaka olacak şekilde sürülür ve bu tabakanın üzerine de köz halindeki soğan yerleştirilir. Bir hafta boyunca her gün uygulanan bu yöntemle istenmeyen tüylerde azalma olacağı söylenmektedir.

 

4) Zerdeçal

 

Uygulamayı yapacağınız bölgenin kıl yoğunluğuna göre miktar değişmekle birlikte, uygulamayı yapacağınız bölgedeki kıl yoğunluğu az ise 1-2 çay kaşığı zerdeçalı su veya süt ile macun haline getirerek tüylü bölgeye sürebilirsiniz. 15-20 dakika ya da kuruyana kadar bekledikten sonra ılık su ile temizlemeniz gerekir. Eğer kıl yoğunluğunuz fazla ise zerdeçalı başka maddelerle karıştırmanız gerekebilir

 

5) Karınca Yumurtası Yağı

 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi karınca yumurtası yağı kullanmak tamamen doğal tüy dokücü yöntemdir ve herhangi bir yan etkisine rastlanmamıştır. Bu yöntem ayrıca ilk dört maddede belirttiğimiz doğal tüy dökme yöntemlerinden de çok daha fazla etkiye sahip bir yöntemdir. Yinede hamilelerin, emziren kadınların ve ilaç tedavisi gören kişilerin kullanım öncesinde bir doktora danışmaları tavsiye edilir.

 

Karınca Yumurtası Yağı Nasıl Kullanılır?

 

Öncelikli olarak işlemin uygulanacağı bölgenin kılları temizlenir. Daha sonra temizlenen bölgeye bu yağ 15 dakika boyunca masaj yapılarak yedirilir ve derinin en diplerine kadar nüfuz etmesi sağlanır. Karınca yumurtası yağı özellikle ağda ve epilasyon sonrasında cilde uygulanmalıdır çünkü amaç, yağı olabildiğince yoğun bir şekilde kıl köklerine ulaştırabilmektir. Bu yağ masajı her ağda ya da epilasyon seansından sonra 4 ya da 5 gece boyunca cilde uygulanmalıdır. Eğer kıllar temizlenirken ciltte herhangi bir tahriş meydana geldiyse öncelikli olarak bu bölge soğuk su ile yıkanmalı ve bir süre beklendikten sonra yağ sürülmelidir. Günümüzde kıllanmak artık sadece kadınlar için değil, erkekler içinde büyük bir problem ve erkekler de bu yağı rahatça kullanabilirler. Tek fark, erkeklerin kullanım süreleri kadınlardan biraz daha fazla olabilir. Ayrıca bu yağı çocukların kullanmasında da hiçbir sorun oluşmaz. Çocuklar dışında bu yağ küçük bebekler içinde kullanılmaktadır. Bu yağı bebeklerin ciltlerine sürerek ileri yaşlarda oluşabilecek aşırı kıllanma gibi sorunların önüne çok erken yaşlarda geçilmiş olur. Karınca yumurtası yağı kullanımına başlandıktan sonra aylar ilerledikçe vücut kıllarındaki azalma gözle görülür bir şekilde belirginleşecektir ve zamanla neredeyse bitme noktasına gelecektir.

 

Sonuç olarak karınca yumurtası yağı hem doğal oluşu ve herhangi bir yan etkiye sahip olmayışıyla hem de epilasyondan daha uygun bir maliyeti olmasıyla günümüzde birçok kişinin tercih ettiği bir doğal tüy dökücü üründür ve oldukça etkilidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir