Lazer Epilasyonun Yan Etkileri ve Karınca Yumurtası Yağı

Yazın yaklaşmasıyla birlikte kadın ya da erkek farketmeksizin herkes istenmeyen tüylerinden kurtulmak için yöntemler arıyor. Ağda, tüy dökücü krem, jilet, lazer epilasyon gibi yöntemler son derece popüler. Ancak kullandığınız yöntem ne kadar sağlıklı, bunu biliyor musunuz? Bilinen hiçbir yan etkisi olmayan karınca yumurtası yağı dışında en çok rağbet gören lazer epilasyonun olası yan etkilerini sizlerle paylaşmak istedim.

Lazer Epilasyonun Olası Yan Etkileri

Lazer epilasyonun mantığı genel itibariyle, istenmeyen tüyleri yüksek ısıda yakmak üzerine kuruludur. Ancak bu bazen cildinizde yanıklar olmasına da yol açabilir. Bu cilt yanıkları esmer tenli insanlarda daha sık görülmektedir.

Lazer epilasyon hiperpigmentasyon ve hipopigmentasyona yol açabiliyor.

Hiperpigmentasyon cildinizin belli bir bölgesinin lazer nedeniyle kararmasına deniyor. Güneş yanığı gibi olmasa da ona benzer iz kalma olasılığı oluyor.

Hipopigmentasyon ise bunun tam tersi cildinizin belli bir bölgesinin lazer sebebiyle renginin açılmasına deniyor. Lazer melanin’i etkilediği için pigment kaybına yol açması olası bir durum.

Lazer epilasyon gözünüzde problem yaşamanıza da sebep olabiliyor. Bunun için lazer süreci boyunca gözlerinizi korumanız gerekiyor.

Lazer epilasyonu sırasında ve sonrası şiddetli bir kaşıntı tutması gayet olası bir durum.

Cildinizin kızarması ve kalıcı yanıklar oluşması sık görülen bir yan etki olarak bildirilmekte.

Lazer uygulanan bölgede acı, uyuşma ve karıncalanma olması en çok bildirilen lazer epilasyon yan etkisi konumunda.

Lazer epilasyon hassas ciltleri olanlarda, lazerin uygulandığı bölgede kabuklanmaya sebebiyet verebiliyor. Bu yan etki hızlıca tedavi edildiği taktirde iz bırakmadan kayboluyor.

Çok nadir de olsa lazer uygulanan bölgede morarmaya yol açtığı bildirilen yan etkiler arasında.

Bu da çok nadir bir yan etki olmasına karşın bazen lazer epilasyon enfeksiyon yaratabiliyor. Lazer epilasyon yaptırmadan önce cildinizi temizlemeniz öneriliyor. Yoksa enfeksiyon kapma riskiyle yüzyüze kalabilirsiniz.

Karınca Yumurtası Yağı

Öte yandan baktığımızda karınca yumurtası yağı, hiçbir yan etkiye sahip değil hatta insanların bebeklerine doğumlarından itibaren sürdükleri mucizevi bir ürün. Tüylerinizin %90’lara varan bir oranda acısız, yan etkisiz bir şekilde azalmasını istiyorsanız bu ürünü kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir